انتشار کتاب واژگان کاربردی در بیمه های بازرگانی
فاضله توسلیان 1399-05-05 بازدید 277
انتشار کتاب واژگان کاربردی در بیمه های بازرگانی

این کتاب به همت آقایان علی خلیل زاده مدرس دانشگاه با یادداشتی از معصوم ضمیری و آیت کریمی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شده است.

مؤلف در مقدمه این کتاب دلایل مهم انتشار و فرایند شکل گیری اثر را تحت عناوین زیر ذکر نموده است :

۱. مقولۀ بیمه، تأمین و جبران خسارت با ارزش‌های اقتصادی جامعه مرتبط است.‌ از آنجا که هر فعالیتی با خطرهایی مواجه است و نتیجۀ خطر، زیان است، بیمه به‌عنوان امری ضروری، با همۀ صنوف و طبقات اجتماعی سروکار دارد و لازمۀ موفقیت در بیمه، شناخت همۀ این اجزاست. این کتاب زمینۀ این شناخت را فراهم می‌کند.

۲. مجریان بیمه تحصیلات مختلفی دارند. فعالان صنعت بیمه، چه در بخش بازاریابی و شبکۀ فروش و چه در بخش‌های کارشناسی و ارزیابی و حتی مدیران میانی، تحصیلات واحد و بیمه‌ای ندارند و همۀ آن‌ها برای ارائۀ کار بهتر باید معلومات عمومی مرتبط با کارشان را ارتقاء دهند. این کتاب به ارتقای معلومات عمومی بیمه‌ای آنان کمک خواهد کرد.

۳. امروزه شاهد حضور جوانانی با تحصیلات مختلف در عرصۀ صنعت بیمه هستیم که همواره در جستجوی راه‌های میانبر برای کسب دانش و مهارت‌های لازم بیمه‌ای هستند. این کتاب میانبری علمی برای دانشجوانان مشتاق صنعت بیمه می باشد.

۴. برخی از بیمه‌گذاران و متخصصان سایر رشته‌ها مثل کارشناسان رسمی دادگستری، وکلا و قضات، پزشکان، مهندسان و تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی به‌دلیل نیازهای بیمه‌ای خود نیازمند منبعی جامع و در عین حال کاربردی برای تکمیل اطلاعاتشان هستند. کتاب پیش رو منبع قابل‌اتکایی برای ایشان است.

در فرایند شکل‌گیری این کتاب، ابتدا با واکاوی و مطالعه اکثر کتاب‌های بیمه‌ای موجود، مصوبات شورای عالی بیمه، قراردادهای بیمه، گزارش‌های کارشناسان ارزیابی خطر، بازدید اولیه و ارزیابی خسارت، گزارش مجامع شرکت‌های بیمه، اظهارنظر حسابرسان بیمه، آرای محاکم قضایی و لوایح بیمه‌ای و نیز اوراق و اسناد سوژه‌های خسارت و مکاتبات با سازمان‌های مرتبط و مقاله‌های بیمه‌ای، عناصر و واژه‌های درخور توجهی را طی پنج سال غیرمستمر گرد آورده و سپس با کمک تجربه و منابعی که در انتهای کتاب ذکر شده است، آن‌ها را توصیف و در نهایت تدوین کرده‌ام.

تفاوت این کتاب با واژه‌نامه‌های مشابه این است که اغلب مؤلفان عزیز اکثراً به اصطلاحات تخصصی بیمه پرداخته‌اند؛ در حالی که من به‌دنبال واژه‌های کاربردی در بیمه‌های بازرگانی بوده‌ام تا دانشجویان و علاقه‌مندان با سرعت بیشتری به مفهوم آن‌ها دست یابند. ادعا نمی‌کنم نوشتارم عصای دست استادان و مدیران مجرب بیمه‌ای است؛ اما امیدوارم عزیزانی که تا ده سال سابقۀ کار بیمه دارند، از این کتاب کاربردی بهره ببرند و به دانش شان افزوده شود.

این کتاب حاوی توصیف ۱۰۷۵ واژه کاربردی تخصصی بیمه های بازرگانی بوده که کاربرد آن ها

در رشته های آتش سوزی، آمار، اصول و کلیات بیمه، اتومبیل، بازاریابی، باربری، حقوقی، عمر، حادثه، درمان، مدیریت ریسک، مهندسی، مسولیت و عمومی تفکیک و مشخص شده است.

برچسبها


انتشارات کتاب


نظرات
ثبت نظر